Havalandırma

Havalandırma konusunda birçok teknoloji geliştirilmiş olup günümüze kadar çok farklı şekilde değişik buluşlara imza atmıştır. İnsanlar sıcak hava koşullarına ya da soğuk hava koşullarına karşı önlem için havalandırma seçeneklerini kullanmışlardır. Ayrıca büyük restoranlar içerideki yemek kokusunu giderebilmek ve müşterilerine temiz hava sunabilmek için bu sistemleri kullanmaya mecburdur. Birçok sektörde kullanılan havalandırmalar artık vazgeçilmez bir parçamız olmuştur. İnsanların rahatları için buldukları bu buluşların kullanım alanları çok çeşitlilik göstermektedir. Bu alanlardan bazılarını ve neden kullanıldığını anlatmaya çalışacağım.

Arabalarda kullanılan havalandırmalar ilk önceleri motorun sıcaklığı ya da dışarının soğukluğunu alarak kullanılmaya başlandı. Bu uygulama insanlara yeterli olmayacaktı elbette. Bu evreden sonra arabalarda yaygın olarak klima denilen ve yakıt tüketimiyle beraber sürücü ve yolculara sunulan büyük bir havalandırma tekniği olmuştur. İnsanlar konforlarından hiçbir zaman vazgeçemediği için fazladan bir sarfiyatta olsa klimayı günümüzde yaygın olarak kullanmaktayız. Klimalar genellikle sürücünün rahatından vazgeçmeyip daha iyi bir şekilde yola adapte olması ve daha güvenli bir sürüş için çok önemlidir. Günümüzde klimalar sadece manüel olarak değil sensörlar sayesinde otomatik olarak da havanın durumuna bağlı olarak kendiliğinden devreye girebilmektedir.

Evlerde kullanılan havalandırma sistemleri ilk olarak vantilatör sistemleri olarak kullanılmıştır. Daha sonraları vantilatörler daha kullanışlı hale getirilmiş ve geliştirilmiştir. Günümüzde ise klima sistemleri evlerde de kullanılmaktadır. Evlerde kullanılan klimalar iki yönlü olarak ısıtma ve soğutma sistemleridir. Bu sistemler tek bir cihazdan sunulmaktadır.

İş yerlerinde kullanılan havalandırma çeşitleri çok fazla olmakla beraber genellikle restoranlarda havalandırma kanalları ve aspiratörlerle sağlanmaktadır. Yemek kokusunun müşterileri rahatsız etmesinden dolayı geliştirilen bu sistemler neredeyse her restoranda kullanılmaktadır. Restoranlar sadece bunlarla kalmayıp ofis tipi klimalar da kullanmaktalar ve insanların hava koşullarından etkilenmemeleri için ellerinden geleni yapmaktalardır.